§ Čím dražší, tím lepší a naopak.
Známe to asi všichni. Jdeme si koupit tričko do obchodu a až při pohledu na cenovku se pravděpodobně rozhodneme, jestli si daný kousek koupíme, či nikoliv. Situaci pravděpodobně pomůže skutečnost, pokud je cenovka přeškrtnutá a místo původního čísla je díky slevě napsáno o polovinu levněji. Tričko je samozřejmě ještě ke všemu v celém regálu jediné. Naše psychika má v tuto chvíli pocit, že máme před sebou velmi výhodný nákup a jistě kupuje poslední kvalitní výrobek, který je na skladě. Toto všechno se samozřejmě děje úmyslně, identická trika jsou po několika hodinách doplněna do regálů, kde čekají, aby mohly napálit další zákazníky.
§ Kvalita jde stranou.
Být módním návrhářem je jistě krásná práce. Každý den pracujete s krásnými látkami, diskutujete s dodavateli a kreslíte krásné oděvy, které později budou precizně ušity zkušenými švadlenami, výsledkem jsou na molech krásně odprezentované, později i detailně nafocené odpropagované výrobky, které zdánlivě čekají na to, až si je po změně lačnící zákazník v prodejně osahá. Realitou ovšem je, že kvalita se od oděvů na molech a v prodejnách výrazně liší. Zákazníci tak kupují v podstatě úplně jiný produkt, než který se jim snaží propagovat šikovní marketéři – trika jsou vyrobena v Asii za hrozných podmínek z nekvalitní směsové látky. Ta je pak pravděpodobně chemicky škodlivými látkami obarvena a poslána do Evropy.
§ Co s tím?
Je pravděpodobné, že jste se už s informacemi tohoto typu setkali a celá situace vás nechává chladnými. Ovšem pro ty, kteří chtějí za nakupováním ve fast fashion obchodech udělat tlustou čáru, máme radu: Obchody si jednoznačně vybírejte, nenechte se v žádném případě zmást rádoby sníženou cenou a rozhodně se před každým nákupem neváhejte podívat na etiketu. Tímto způsobem nejen ušetříte mnoho peněz, protože kvalitnější zboží déle vydrží, ale rozhodně i přiložíte ruku k dílu ohledně nelidských podmínek v Asii.