Pokud oslovíme bytového architekta, ten nám může pomoci vyhnout se několika chyb, které by nás v budoucnu mohli stát nejen spoustu času, ale i peněz. Jelikož dokáže vnímat prostor interiéru jinak než my, vidí jeho plusy, ale i mínusy a dokáže s nimi přiměřeně pracovat. Výsledkem jeho práce by mělo být to, že se ve svém domě či bytě budete cítit příjemně, ale i to že jsme jeho estetické a praktické ambice, využili úplně na maximum.
Jak si vybrat správného bytového architekta?
Hodně lidí považuje si nechat vybavit interiér odborníkem za zbytečné, jelikož si myslí, že by to zvládli sami a že tyto služby jsou jen pro bohaté lidi. Pokud si vše udělají lidi sami, výsledek poměrně často bývá barevně přeplácaný, obsahuje mnoho chyb a můžeme si nakoupit spoustu nevhodných věcí za mnoho peněz. Proto byste neměli službu bytového architekta podceňovat. Předtím než ho začnete poptávat, zjistěte si nejdříve, jaké materiály a styly používá, jak pracuje a co preferuje. Poproste ho o jeho referenční práce a o ukázku jeho 3D návrhů.
Dobrého bytového architekta poznáte tak, že nevytváří interiér tak, jak by se líbil jemu, ale vyhovuje všem přáním zákazníka. Proto by nejdříve je měl vyslechnout a dobře poznat. Měl by zjistit, jak klienti žijí, co chtějí, či jak místnosti využívají a co přesně v každé dělají. Nejlepší je si vybrat více bytových architektů, seznámit se s jejich tvorbou a stylem a potom si vybrat toho, kdo jim nejvíce sedne a to jak estetikou, tak i přístupem. Dobrý bytový architekt by měl umět i odmítnout klienta, se kterým nebude na stejné frekvenci.
Kdy je nejlepší začít hledat bytového architekta?
Nejvhodnější je si najít odborníka pro vytvoření vašeho domova, ještě před tím, než si pořídíte nemovitost. Jestliže plánujete výstavbu rodinného domu, je vhodné se začít s bytovým architektem scházet v době výstavby domu, aby architekt a bytový architekt nebyli soupeři, ale spolupracovníky.