V podzimním období je potřeba připravit zahradu nejen na příští sezónu, ale i na její správný chod v chladném období.
Příprava půdy na jaro – je dobré si některé věci zajistit, abyste na jaře měli méně práce, než si situace bude vyžadovat. Základem je údržba kompostu. Tomu byste měli zajistit co nejlepší přístup vzduchu a občas jej i přeházet. Budete mít tak zajištěnou kvalitní směs pro vaši půdu na příští sezónu.
Skleník – u skleníku se zaměřte především na řádění škůdců v příštím roce. Snažte se je tedy s příchozí zimou zlikvidovat. Poté skleník důkladně omyjte, a to nejlépe čisticím prostředkem, například slabším roztokem Sava. Můžete využít také speciální sirné knoty, dostupné ve všech drogérií.
Voda – veškerou vodu, kterou využíváte přes sezónu k vláze vaší zahrady, vypusťte. Ať už se jedná o sudy, jiné nádrže na vodu, nebo hadice. Dobré je také před zimou dostatečně zavlažit rostliny, které jsou i přes zimu stále zelené.
Zahradní nábytek – abyste se nemuseli na jaře zabývat péči o váš zahradní nábytek, můžete jej ošetřit už v podzimním období. Není na škodu jej natřít, popřípadě i opravit. Veškerá tato péče vám opět usnadní jarní zahájení provozu zahrady a prodloužíte i tím životnost těchto doplňků. Nezapomeňte i na různé houpačky, nebo slunečníky. To vše se vám v příštím období bude hodit v co možná nejlepší kondici.
Zbavte se mechu – kromě listí je dobré odstranit i mech. Ty se zdržují většinou na stinných místech a často jím jsou pokryté cestičky, schody, či chodníky. Například na schodech mohou být nebezpečné a způsobit i ošklivé zranění. Jsou totiž velice kluzké. Na trhu můžete zakoupit různé škrabky, které vám práci při jejich likvidaci usnadní.
Okapy – pro úklid přebytečného nepořádku v okapech, můžete využít speciální smetáčky, které jsou zakomponované do teleskopických násad, a proto je čištění možné i ze země, aniž byste riskovali úraz na kluzkém žebříku. Pokud zvolíte žebřík, přivolejte si raději pomocníka, který vám jej bude ze země jistit.
